Algı Yönetimi ve Manipülasyon
00:00 loading...
00:00

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Mücahit Gültekin

Süre: 9 Saat, 53 Dakika

Seslendiren: Bilal Tezer

Tür: İnceleme

Kategori: Psikoloji

Dil: Turkish

Yayın tarihi: 03.11.2021

Değerlendirmeler:

Ücretsiz İndir

İstediğin An İptal Seçeneği. Ek Ücretlendirme Yok
14 gün sonra aylık ücret 0

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Kitap Hakkında

İçinde yaşadığımız modern şehir hayatında, bir yandan görevler ve zorunlu ilişkiler içinde boğulurken, diğer yandan algı yöneticilerinin manipülasyona dayalı kandırma teknikleriyle baş etmeye çalışıyoruz. Zira gerçekle aramıza giren manipülatörler; gördüklerimizi, duyduklarımızı ve hatta dokunduklarımızı nasıl yorumlayacağımızı belirlemek için profesyonel bir çaba gösteriyor. Neticede algı yöneticileri kolaylıkla verebildiğimiz "hayır" deme ve itiraz etme tepkisini ortadan kaldırarak insanları edilgen hale dönüştüren uzman­lık kodlarından yararlanmakta son derece mahirdirler. Oysa bu teslimiyetçi durum aile, siyaset ve bilim ilişkileri başta olmak üzere toplumsal alanın farklı katmanlarında bizi türlü yalanların kurbanı haline getirebilir. Peki, algı yöneticilerinin manipülasyonları karşısında "hayır" demek hepimize neden bu kadar zor gelir? Usta yalancıların yönettiği bir dünyada yaşadığımızın farkında mıyız? Onay­lamadığımız düşünceleri onaylar görünmek pahasına, bizi başkalarına uyum sağlamaya iten nedir? Dahası kandırmanın başarılı olmasında "niçin?" sorusunu sormayışımızın etkisi ne düzeydedir? Kampanyalar ve sürekli tekrar bizi nasıl yönlendirir? Manipülasyonları başarılı kılan unutkanlık, duy­gusallık ve düşüncesizlik zaaflarından kurtularak algı yöneti­cilerine karşı direnmeyi nasıl başarabiliriz? Mücahit Gültekin, Algı Yönetimi ve Manipülasyon'da kanmanın ve kandırmanın psikolojisinin nasıl işlediğini çeşitli örneklerle gözler önüne seriyor. örnekler sağlık, eğitim, bilim, siyaset, sinema, ticaret ve İslam tarihi gibi farklı alanlardan seçilmiştir. Elinizdeki kitap manipülatörlerin tekrara dayalı kandırma süreçlerini sekteye uğratmak için her daim eleştirel düşün­menin gerekli olduğunun altını çiziyor. Gerçeğin peşinden sabırla yürüyerek yalanı, yalancıyı ve yalana maruz kalanı inceleyen yazar, algı yöneticilerinin operasyonlarına karşı direnememenin sebep olduğu sıkıntılardan kurtulmayı vaat ediyor.

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Yazar

1971 yılında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde doğdu. Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde Uludağ Üniversitesi’nde yüksek lisans, Sakarya Üniversitesi’nde doktora yaptı. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik ana bilim dalında öğretim üyesidir.

Değerlendirmeler

Seslendiren

Content

Total


ferat k.

23.03.2023

Okunmali

Harika bir kitap gunumuzde nasil bizleri kandiriyorlar ne teknikler kullaniyorlar cok guzel anlatilmis kitap ayri bir guzel seslendiren ayri bir guzel okumus

Seslendiren

İçerik

Toplam


Bülten

Mail adresinizi girin ve Haaki'ye dair tüm yeniliklerden ilk siz haberdar olun.